صفحه اصلی > درباره ما 

مرکز تحقیقات بهداشت و ایمنی شغلی

 

در سند چشم انداز 20 ساله، برخورداری از جامعه سالم، رفاه، امنیت غذایی، تامین اجتماعی فرصت های برابر، بهره مندی از محیط زیست مطلوب و سرمایه اجتماعی از اولویت های نظام مقدس جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است. در همین راستا مراکز تحقیقاتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، در عرصه ‌هاي اولویت‌دار علم و فناوري مندرج در نقشه جامع علمی کشور و نقشه تحول نظام سلامت کشور نقش مرجع، راهبر و مشاور سیاست‌گذار را ایفا کرده و تولیدات علمی، آینده پژوهی و نوآوري‌هاي آن‌ها در زمینه‌هاي منتخب علوم و خدمات سلامت علاوه بر تامین جایگاه بالاي منطقه‌اي و جهانی، شرایط را براي استقلال نسبی در تامین منابع، جذب نخبگان و مشارکت بخش‌هاي دولتی، خصوصی و غیردولتی فراهم می ‌آورد تا بهبود سلامت شهروندان ایرانی را درحد مورد انتظار براي نیمه‌ راه 1404 تسهیل نماید.  در این راستا مرکز تحقیقات بهداشت و ایمنی شغلی با برخورداری از اعضاء متعهد، آگاه و متبحر در سال 1396 با موافقت اصولی شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور تایید گردیده می تواند در جهت ارائه فعاليت‌هاي پژوهشی ارزنده پیشرو باشد لذا انتظار می رود که تدوین اولین برنامه استراتژیک مرکز تحقیقات بهداشت و ایمنی شغلی به کسب نتایج بهتر با صرف منابع کمتر کمک نماید. با توجه به استقرار قطب علمی آموزشی بهداشت حرفه‌ای در دانشگاه علوم پزشکی همدان ، مرکز تحقیقات بهداشت و ایمنی شغلی می تواند بعنوان رکن تحقیقاتی و  پژوهشی قطب بهداشت حرفه ای عمل نموده و در راستای اهداف تولید علم در حوزه بهداشت و ایمنی شغلی گام بردارد.

 

دکتر فرشید قربانی شهنا

رئیس مرکز تحقیقات بهداشت و ایمنی شغلی

 

بیانیه رسالت

مرکز تحقیقات بهداشت و ایمنی شغلی سلامت کارکنان کلیه مشاغل، حفظ و ارتقاء کیفیت  تحقیقات در محیط های شغلی و دستیابی به فناوري هاي نوين را سرلوحه کار خود قرار داده است. ما تلاش می کنیم در راستای اجرای برنامه های کلان نظام سلامت کشور و همسو با جامعه جهانی، ارائه تحقیقات بهداشت حرفه‌ای در سطح منطقه ای‌ و جهانی را ارتقاء دهیم. ما مصمم هستیم تا با مدیریت صحیح، استفاده از اساتید برجسته و بهره‌گيري مناسب از قابلیت‌های علمی و حرفه‌ای موجود، ، کیفیت پژوهش  و  خدمات مشاوره‌ای در زمینه بهداشت حرفه‌ای را بهبود بخشیم. این مرکز در نظر دارد با برقراری هماهنگی و همکاری بین بخشی و ارتباط موثر و مستمر با دانشگاه‌های ملی و فراملی و مراکز تحقیقاتی فعال، پژوهش‌هاي زیربنایی هم‌سو با دانش روز و متناسب با نیازهای کشور و جامعة جهانی را توسعه دهد. ما متعهد هستیم که فعالیت‌های خود را به شیوه‌ای ارائه نماییم که بتواند تولید، توزیع، انتشار و ترویج دانش تخصصی روز را در هر زمان و هر مکان برای همه مخاطبین خود اعم از اساتید، دانشجویان و دانش‌آموختگان بهداشت حرفه‌ای فراهم نموده، و بر اساس ظرفیت‌های علمی و ارزش‌های فرهنگی کشور، بستری مناسب جهت اتخاذ تصمیمات مهم و سیاست‌گذاری‌های کلان در این حوزه از علوم بهداشتی را فراهم آورد.

 

چشم انداز

ما بر آن هستيم تا از طریق انجام فعالیت های پژوهشی خلاق و نوآورانه، ارتباط با صنعت و تولید ثروت، توسعه و ارتقاي سطح  تحقیقات در حوزه بهداشت و ایمنی شغلی، به عنوان يكي از مراکز تحقیقاتی برتر در  حوزه علوم بهداشتی در سطح کشور باشیم. ما تلاش می کنیم در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله و نقشه جامع علمی کشور، با انجام پژوهش های بنیادی و کاربردی، در ارتقاي سلامت شاغلین پیشگام باشيم.

 

ارزش های مرکز

-        پایبندی به ارزش های اسلامی و اصول اخلاق حرفه ای و حفظ کرامت انسانی

-        گسترش خلاقیت و نوآوری های فردی و گروهی

-        استفاده بهینه از امکانات و حفظ منابع ملی در راستای اقتصاد مقاومتی

-        تعهد به انجام و یا حمایت از تحقیقات کاربردی در راستای الویت های ملی

-        استفاده از خرد جمعی و مشارکت سازمانی در جهت توسعه همکاری های ملی و بین المللی

 دريافت كنندگان خدمات و ذينفعان :

-        عموم مردم و شاغلین محیط های کار

-        دانشگاه هاي علوم پزشكي کشور

-        دانشكده هاي بهداشت

-        ساير مراكز تحقيقاتي مرتبط با سلامت محیط و کار

-        جامعه پزشكي و بهداشتي ( متخصصين ، كارشناسان ، تكنسين ها و دانشجويان و...)

-        سازمان هاي منطقه اي و بين المللي ( WHO و... )

-        وزارت بهداشت

-        دانش آموختگان رشته بهداشت حرفه ای